Wyszukiwarki internetowe bez wątpienia są podstawową częścią współczesnego Internetu. Bez nich użytkownicy Internetu mieliby ogromne problemu z poruszaniem się po nim, z poznawaniem nowych wartościowych stron oraz z odnajdywaniem interesujących ich informacji.

Znając już definicję wyszukiwarki internetowej oraz istotę wyszukiwarek internetowych należy zastanowić się nad schematem oraz zasadami ich działania. Jako, że dominacja wyszukiwarki Google nie podlega żadnej dyskusji, to wszelkie analizy oraz informacje opierają się właśnie o tę aplikację internetową.

Budowa wyszukiwarki internetowej Google

Podstawową informacją odnośnie tej wyszukiwarki jest jej budowa fizyczna. System Google jest bardzo skomplikowanym oraz bardzo dobrym komputerem. Na jego całość składają się setki komputerów połączonych w jedną sieć, których wspólna praca przynosi efekty, jakie obserwować możemy korzystając z usługi wyszukiwania informacji. Sam system działania wyszukiwarki opiera się na połączeniu czterech jej podstawowych elementów, którymi są: roboty wyszukiwarek, bazy danych, indeks oraz program wyszukujący.

Roboty wyszukiwarek internetowych

Niesamowity rozwój Internetu oraz wielkie zainteresowanie, jakie wzbudza on wśród ludzi i przedsiębiorców sprawiły, że sieć stała się ogromną i złożoną strukturą, na którą składa się niezliczona ilość stron internetowych. Człowiek nie byłby w stanie danych tych zebrać, posegregować oraz aktualizować.

Dlatego też stworzono specjalne programy komputerowe, które odpowiedzialne są za eksplorację sieci internetowej, a tym samym zbieranie informacji na temat nowych oraz zaktualizowanych stron internetowych. Programy te nazywane są robotami wyszukiwarek.

Efektem pracy robotów Google są skatalogowane strony internetowe, które zostały przez nie ocenione według algorytmów narzuconych przez programistów. Informacje na temat tych algorytmów są pilnie strzeżone po to, aby twórcy stron internetowych nie mogli w sposób oczywisty wpływać na wyniki wyszukiwań dostosowując swoje strony do wymagań stawianych przez programy analizujące strony.

Prawdopodobny schemat pracy wyszukiwarki internetowej

Na podstawie doświadczeń oraz testów dokonanych przez specjalistów do spraw pozycjonowania stron internetowych można jedynie dojść do wniosku, iż roboty wyszukiwarek oceniają każdą stronę, na którą trafią, pod kątem unikalności oraz wartości znajdującej się na niej treści, jej optymalizacji oraz jej popularności. Roboty analizując te parametry stwierdzają czy strona wartościowa jest dla odbiorcy oraz jak wielka jest jej popularność, którą określa się poprzez ilość linków odsyłających do niej na innych witrynach internetowych.

Po dokonanej analizie algorytm wyszukiwarki ocenia stronę nadając jej wskaźnik Page Rank, który jest jednym z wykładników świadczących o jej wartości. Należy pamiętać o tym, iż roboty stale przeglądają zasoby Internetu. Dlatego też pewnym jest, że wrócą na każdą stronę, po to, aby kolejny raz ją oceniać. Proces ten powtarza się w nieskończoność, dzięki czemu wyszukiwarka stale posiada aktualne informacje na temat swoich zasobów.

Baza danych wyszukiwarki internetowej

Drugim elementem wyszukiwarki internetowej są jej wspomniane zasoby, czyli baza danych. Składają się na niej wszystkie strony internetowe, które zostały zindeksowane, czyli odnalezione przez roboty wyszukiwarek internetowych. Aby strona znalazła się w największej bazie witryn, którą jest wyszukiwarka Google, należy wypełnić specjalny formularz udostępniany przez firmę, który pozwala na zgłoszenie nowej strony.

Inną metodą jest umieszczanie na popularnych stronach internetowych odnośników do nowej witryny. Roboty, które często odwiedzają popularne strony zostają wtedy automatycznie odesłane do nowej strony, którą analizują oraz dodają do swojej bazy.

Indeks wyszukiwarki internetowej

Trzecim elementem stanowiącym podstawę omawianej wyszukiwarki jest indeks. Indeks wyszukiwarki internetowej porównać śmiało można do indeksu, z którym spotykamy się w książka – jest to spis wszystkich słów, wyrażeń i fraz wraz z odnośnikami przekierowującymi do ich lokalizacji w bazie.

Program wyszukujący

Ostatnim oraz niezwykle istotnym elementem budowy aplikacji, którą jest wyszukiwarka  jest sam program wyszukujący. Jest to sprawnie działający program, który w zaledwie kilka sekund po wpisaniu zapytania przeanalizuje je oraz odnajdzie w indeksie.

W dalszej kolejności program, jeśli zapytanie zostanie odnalezione w indeksie, przeszukuje całą bazę danych oraz przedstawia wyniki wyszukiwania oznaczone w indeksie jako takie, które zawierają dane odpowiadające zapytaniu.

Warto zauważyć, że aplikacja udostępniana przez Google otwarta jest na współpracę z internautami. Jak wcześniej wspomniano zgłaszać mogą oni do niej kolejne strony, jak również zgłaszać mogą strony mało wartościowe, nie przedstawiające żadnej treści, które w dalszej kolejności sprawdzane są przez roboty wyszukiwarek oraz ewentualnie usuwane z bazy, jeśli nie spełniają podstawowych wymagań jakościowych.

Podsumowując schemat działania wyszukiwarki należy podzielić je na dwa równoległe procesy. Pierwszym z nich jest robot wyszukiwarek odwiedzający witryny internetowe, przeglądając jednocześnie ich treść oraz zapi­sując informacje na temat tych witryn w swojej bazie danych.

W dalszej kolejności baza ta regularnie jest sprawdzana i filtrowana poprzez kolejne odwiedziny robotów. Drugim procesem jest działanie oprogramowania sortującego zasoby, które umożliwia ich przeszukanie według żądanych zapytań.