Żyjemy w epoce, w której coraz więcej osób zaczyna żyć z prowadzenia bloga. Jedni piszą rzeczowo i wnoszą coś do naszego życia, inni robią sobie jaja, jeszcze inni korzystają z popularności swojego rudowłosego ojca, a inni wykorzystują przy tym swą własną popularność. Taki właśnie stan rzeczy sprawia, że coraz więcej osób podejmuje próby stworzenia własnego bloga, który miałby docelowo stać się dla nich źródłem dochodu. Dziś chcę przedstawić kilka rad tym z Was, którzy własnie chcą dowiedzieć się jak dobrze prowadzić bloga. Nie czuję się tu żadnym autorytetem, ponieważ sam mam problemy z trzymaniem się poniższych wskazówek, aczkolwiek znam je i chciałbym się nimi podzielić, aby być może ktoś miał z tej wiedzy jakąś korzyść. Tego Ci życzę. Przejdźmy więc do rzeczy.

Pisz bloga o tym, co Cię interesuje

Uwierz, że to bardzo ważna kwestia. To niezwykle istotne, aby w życiu robić to co się lubi. Jeśli nie udało Ci się z pracą, to dobrze to rozumiesz. Jeśli więc planujesz pisanie bloga to nie skupiaj się na wybraniu najbardziej dochodowej tematyki (kredyty, niebieskie tabletki czy inne), ale wybierz to, co Cię po prostu interesuje. Uwierz, że pisząc o tym będziesz czuł przyjemność, będziesz wiedział, że się na tym znasz i będziesz wymyślał całą masę tematów, które można poruszyć. Jeśli lubisz gotować, to nie przejmuj się tym, że jest już milion takich blogów, załóż kolejny, ale zadbaj o to, aby był wyjątkowy! Trzeba tu jednak zachować jakiś rozsądek. Jeśli bowiem interesuje Cię wypas żubrów nad rzeką Listwartą, to bloga możesz sobie darować, raczej nie znajdziesz zbyt wielu czytelników.

Bądź konsekwentny i pracowity

Jeśli wiesz już o czym pisać chcesz bloga, to powinieneś wbić sobie do głowy, że rozpoczynając nad nim pracę decydujesz się na robienie czegoś, co tworzy się mozolnie, potrzeba tu wiele cierpliwości, samozaparcia i pracowitości. Rozpoczynając blogowanie z pewnością nie będziesz miał zbyt wielu czytelników, a to będzie Cię zniechęcało. Po jakimś czasie zacznie brakować Ci pomysłów na nowe teksty, a to jak rak dla bloga. Później okaże się, że odwiedziny są, ale nie ma związanych z nimi przychodów. Wszystko to musisz pokonać wymyślając nowe teksty, ciężko pracując, reklamując bloga lub w przypadku słabych dochodów kombinujac z rozmieszczeniem reklam AdSense, bo to na nich będziesz na początku głównie zarabiać. Prowadzenie bloga to spore wyzwanie, jeśli jesteś słaby, to może Cię przerosnąć, nie daj się temu!

Pisz dla ludzi, o tym, o czym chcą czytać

Ustaliliśmy już, że bloga powinno się pisać o tym, co się lubi, należy jednak przy tym pamiętać, że blog nie ma być Twoim osobistym pamiętnikiem, ale miejscem, do którego chętnie przychodzą i wracają internauci. To oni mają dawać Ci pieniąze, musisz więc koniecznie pamiętać o tym, aby pisząc bloga przygotowywać artykuły skierowane do ludzi. Musisz poznać psychikę i pragnienia swoich potencjalnych czytelników. Musisz wiedzieć co lubią i co potrzebują czytać. Przydatne będą Ci tutaj umiejętności związane z doborem słów kluczowych, które to powinny nadawać tematykę Twoim artykułom. Pamiętaj o tym, w końcu liczysz też na to, że na Twojego bloga trafią przypadkowi ludzie korzystający z wyszukiwarek internetowych. No i najważniejsze: przygotowywane przez Ciebie teksty muszą być dobre jakościowo, nikt nie chce czytać smutnego bełkotu.

Pisz teksty zoptymalizowane pod kątem SEO

Wiesz już, że w Internecie działa wiele blogów. Skoro one już działają, to znaczy, że mają większy autorytet i dłuższą historię, niż blog, który Ty dopiero planujesz otworzyć. Postaraj się zatem zapoznać ze standardami związanymi z optymalizacją stron internetowych. Wiele osób, które blogi zakładały x lat temu, nie zadbało o takie szczegóły. To Twoja szansa. Wykorzystaj w odpowiedni sposób nagłówki na stronach z artykułami, korzystaj ze znacznika strong, pamiętaj o odpowiednim opisaniu zdjęć i dodania do nich atrybutu alt. Dzięki takim szczegółom możesz zyskać w oczach wyszukiwarki, która być może zechce promować właśnie Twojego bloga! O optymalizacji stron pisaliśmy już gdzie indziej, zapoznaj się z tą wiedzą.

Bądź rozpoznawalny, działaj w Social Mediach

W tej chwili, mam nadzieję, że to wiesz, bardzo dużą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju portale społecznościowe. Prym zdecydowanie wiedzie tutaj Facebook. Zakładając bloga musisz więc pomyślec o tym, aby założyć też dla niego fanpage’a. Jeśli postawisz bloga na WordPressie to możesz później fajnie zintegrować go z Facebookiem, dzięki czemu pojawiać będą się na nim automatyczne wiadomości o nowych postach. Dzięki temu łatwo pozyskasz ruch na stronie, o ile oczywiście na swoim fanpage’u będziesz miał fanów, rzeczywistych – nie tych kupionych na allegro. Możesz też zainstalować na stronie slider z zaproszeniem do Facebooka czy też popupa, który zachęcął będzie do dołączenia do Twoich fanów. Uwierz, to działa 🙂

Ale nie tylko o Facebooku chcieliśmy tutaj napisać. Ważne jest to, abyś w sieci był rozpoznawalny. Śmiało możesz wybrać sobie jakiś nick, a później musisz zacząć pod nim działać w sieci. Możesz udzielać się na innych blogach, komentować cudze wpisy zostawiając pod swym nickiem adres URL swojego bloga. Możesz też pozakładać konta na najpopularniejszych branżowych forach, gdzie w stopce dasz również link do swojego bloga. Udzielaj się, pisz, komentuj, ale rób to fachowo, aby ludzie czuli do Ciebie zaufanie i chcieli Cię bliżej poznać.

No i ta systematyczność

Na koniec chcemy jeszcze wrócić do kwestii związanej z pracowitością, a mianowicie do systematyczności. Pamiętaj, że jeśli przez dłuższy czas nie będziesz na swoim blogu zamieszczał nowych informacji, to ludzie o nim zapomną. Musisz pisać systematycznie, tak aby ludzie oczekiwali nowego artykułu co 2-3 dni. Z pewnością masz takie blogi, na które co jakiś czas wchodzisz licząc na możliwość przeczytania nowego artykułu. Spraw, aby Twój blog do takich właśnie należał. Serdecznie Ci tego życzę z nadzieją, że przynajmniej trochę pomogą Ci w tym moje sugestie.