Trafiłeś na naszą stronę internetową ponieważ zastanawiasz się nad tym jak przenieść stronę na WordPressie na nowy serwer. Na wstępie chcemy Cię uspokoić – dzięki naszym instrukcjom bez trudu wykonasz tę wcale nie trudną czynność, która pozwoli Ci na zmianę serwera obsługującego Twoją stronę internetową.

Przechodząc zatem do sedna sprawy informujemy, iż przenoszenie WordPressa na nowy serwer wiąże się z wykonanie kilku czynności. Opisujemy je poniżej.

Zrób kopię swojej strony

Na samym początku powineneś zalogować się na serwer FTP, na którym dotychczas funkcjonowała Twoja strona internetowa oparta o system CMS WordPress. Teraz musisz skopiować ją na swój dysk twardy. Pamiętaj, aby skopiować wszystkie pliki, brak któregoś z nich może sprawić, że strona nie będzie działać prawidłowo na nowym serwerze.

Zrób backup swojej bazy danych

Druga niezwykle ważna rzecz przy przenoszeniu WordPressa na nowy serwer to zrobienie kopii bazy danych MySQL. Możesz to zrobić logując się do panelu Direct Admin lub też po prostu do PhpMyAdmin, gdzie po zalogowaniu się do bazy danych możesz ją wyeksportować. Staraj się, aby wyeksportowany plik był skompresowany, dzięki temu będzie mniejszy i bez trudu wgrasz go na nowym serwerze. Eksportując bazę danych zadbaj o to, aby zaznaczyć do eksportu wszystkie tabele.

Zaparkuj domenę i zmień DNSy

Jeśli masz już nowy serwer, to musisz zainstalować na nim nową domenę. Polega to po prostu na dodaniu jej w panelu administracyjnym. Dodatkowo musisz pamiętać o tym, że każdy serwer ma swoje DNSy, zmieniając serwer musisz też zalogować się na stronie firmy, w której masz wykupioną domenę po to, aby zmienić tam ustawienia jej adresów DNS.

Utwórz bazę danych na nowym serwerze

Teraz, kiedy masz już nowy serwer możesz też utworzyć na nim nową bazę danych MySQL. Zrób to zapamiętując jej nazwę oraz hasło – będzie Ci potrzebne do zaimportowania starej bazy danych!

Zaimportuj starą bazę danych

Zaloguj się przez PhpMyAdmin na nową bazę danych i wybierz opcję importowania danych. Wybierz swoją starą bazę i zaimportuj ją. To proste!

Zmień ustawienia pliku wp-config.php

Jeśli masz już nową bazę danych, to teraz musisz powiadomić WordPressa o tym, że ma z niej skorzystać. Znajdź kopię swojej strony, którą zrobiłeś w pierwszym kroku. Otwórz plik wp-config.php (np. w notatniku czy w notepad+) i znajdź linie, w których definiuje się dostęp do bazy danych:

define(’DB_NAME’, 'nazwa bazy danych’);

/** MySQL database username */
define(’DB_USER’, 'nazwa użytkownika’);

/** MySQL database password */
define(’DB_PASSWORD’, 'hasło’);

Pomiędzy ” wpisz dane swojej nowej bazy danych. Zapisz plik z nowymi ustawieniami.

Wgraj stronę na nowy serwer

Teraz powinieneś zalogować się na nowy serwer FTP. W katalogach z domenami znajdziesz swoją domenę, do katalogu public_html wgraj pliki swojej strony internetowej wraz z nowym, poprawionym plikiem wp-config.php.

To już wszystko. Twoja strona powinna zacząć działać, bowiem poprawnie wykonałeś proces przenoszenia WordPressa na nowy serwer. Jeśli wciąż ładuje się stara strona, to być może jeszcze nie przeładowały się serwery DNS – czasem trzeba na to poczekać nawet kilka dni.