Jak już wcześniej napisano system WordPress napisany został w języku PHP. W celu jego prawidłowego funkcjonowania należy zainstalować go na serwerze internetowym obsługującym język PHP 5.2.4 oraz bazę danych MySQL 5.0.
Zasady instalacji WordPressa
Instalacja tego systemu zarządzania treścią jest niezwykle prosta i intuicyjna. Pierwszym krokiem związanym z próbą uruchomienia tego skryptu jest wybór wirtualnego serwera, który spełnia wymagania zapewniające poprawne działanie wymienionej aplikacji.
Wgraj WordPressa na serwer
Jeśli osoba podejmująca próbę użytkowania WordPressa posiada już dostęp do serwera, to powinna stworzyć na nim bazę danych, z której korzystać będzie mogła instalowana aplikacja. Kolejnym krokiem jest skopiowanie na serwer plików instalacyjnych systemu CMS WordPress, które udostępniane są przez twórcę oprogramowania.
Konfiguracja WordPressa
Jeśli pliki skopiowane są już na serwer należy przejść do docelowego procesu instalacji i konfiguracji omawianej aplikacji. Po wpisaniu w przeglądarce internetowej adresu strony WWW, na której instalujemy skrypt automatycznie przekierowuje on użytkownika do kreatora instalacji, który przedstawiony jest na rysunku. Pierwszym etapem, z którym zmierzyć musi się osoba instalująca skrypt jest utworzenie pliku konfiguracyjnego, który z reguły generowany jest automatycznie przez kreator instalacji. W przypadku, kiedy nie może on zostać wygenerowany automatycznie plik ten należy stworzyć ręcznie, czego instrukcję przedstawi nam ten przyjazny system.
W kolejnym kroku system przedstawia stronę informacyjną opisującą cały proces instalacji. Dzięki temu już od początku użytkownik wie, że korzystanie z niego będzie przyjemne i czytelne. Wspomniane informacje umieszczone są na kolejnym obrazku.
Konfiguracja bazy danych
Kolejny etap jest niezwykle istotny dla funkcjonowania tworzonego serwisu internetowego. Podawane są w nim bowiem informacje na temat baz danych oraz serwera bazy, z którą łączyć ma się instalowany system CMS. Informacje na temat potrzeby stworzenia bazy danych podane były we wcześniejszej części tej pracy. W bazie tej zapisywane będą wszelkie dane, które użytkownik umieścić będzie chciał w swoim serwisie WWW. Informacje te przedstawione są na rysunku poniżej, który przedstawia kolejny krok instalacji systemu WordPress.
Po poprawnym połączeniu się z bazą danych system rozpoczyna pobieranie podstawowych danych związanych z konfiguracją instalowanej witryny internetowej. Dane te podaje użytkownik instalujący oprogramowanie, proces ten zobrazowany został na rysunku poniżej.
Po podaniu danych przedstawionych na powyższym rysunku system automatycznie zakończy instalację oraz usunie pliki, które były do niej potrzebne. Po tym możliwe będzie już korzystanie z naszej strony internetowej oraz odpowiednie jej skonfigurowanie w panelu administratora, do którego dane podano w czasie instalacji skryptu.