Do poprawnego funkcjonowania systemu Joomla!, podobnie jak w przypadku systemu WordPress, niezbędny jest serwer internetowy obsługujący język PHP 5.2 oraz bazy danych MySQL 5.1.
Instalacja oraz konfiguracja systemu jest intuicyjna i nie wymaga żadnej wiedzy na temat tworzenia stron internetowych. Dzięki temu systemowi budować możemy strony internetowe nie znając języków programowania, co w połączeniu z możliwością łatwego zarządzania treścią pozwala nam na stworzenie portali internetowych o bardzo wysokiej jakości. Proces instalacji tego systemu zostanie omówiony w kolejnym rozdziale niniejszej pracy.
Trochę informacji o Joomli
Z systemu Joomla! korzysta ogromna liczba osób z całego świata. Oprogramowanie udostępniane jest w wielu językach, między innymi w języku polskim. Z jego pomocą budować można efektowne strony, które zachęcają internautów do dokładnej ich analizy.
Z pomocą omawianego oprogramowania budować można strony osobiste oraz portale społecznościowe, internetowe serwisy informacyjne, blogi, katalogi firm, biblioteki, portale tematyczne, witryny urzędowe, rządowe czy też strony przedsiębiorstw.
O przejrzystości panelu administratora, za pośrednictwem którego zarządzać można budowaną stroną świadczy rysunek poniżej przedstawiający ten właśnie panel. Jego możliwości pozwalają nie tylko na sprawne zarządzanie treścią, ale też na tworzenie stron, podstron, menu budowanej strony, a także modyfikację jej wyglądu. Wszystko to wykonuje się intuicyjnie, w razie pojawiających się problemów liczyć można na wsparcie techniczne, które bezpłatnie udzielane jest na oficjalnej stronie projektu.
Z wykorzystaniem systemu CMS Joomla! zbudowano portale takich instytucji jak: Uniwersytet Harvardzki, Ministerstwo Edukacji Narodowej (strona przedstawiona na rysunku niżej) czy też regionalny serwis internetowy Wirtualny Płock. Należy więc uznać, że system CMS Joomla! daje możliwość zbudowania naprawdę poważnych stron WWW, które wzbudzą uznanie każdego internauty.

Źródło: http://www.men.gov.pl