Przedsiębiorstwo decydujące się na umieszczenie swojej strony internetowej w Sieci obciążone jest nie tylko kosztem realizacji projektu tejże strony, ale też kosztami jej utrzymania.

Składają się na nie: koszt utrzymania serwera WWW, na którym znajduje się strona internetowa oraz koszt utrzymania domeny internetowej.

Zleć nam utrzymanie strony internetowej, oferujemy tę usługę w cenie już od 100zł netto!

Sprawdź ceny strony internetowej!

Koszt serwera www

Największe środki finansowe zostają zainwestowane w utrzymanie serwera WWW, na którym znajduje się strona i z którego pobierana jest ona przez osoby ją odwiedzające. Kwestia ta jest niezwykle ważna, dlatego też używany serwer powinien być bezawaryjny, aby strona była cały czas aktywna i dostępna w Sieci. Współczesna technika sprawia, że wszelkie awarie serwerów zdarzają się bardzo rzadko, dlatego obecnie takie ryzyko nie jest zbyt duże. Najważniejszymi właściwościami serwera, na które powinno się zwrócić uwagę podczas jego wyboru są: pojemność konta (GB), roczny pakiet transferu (GB) i maksymalna ilość baz MySQL. Należy też zwrócić uwagę na to, czy serwery obsługują wymaganą przez nas technologię, np. PHP, Perl, Python. Na dzień dzisiejszy prawie wszystkie udostępniane serwery WWW obsługują wszystkie najpopularniejsze technologie.

Przed podjęciem decyzji o wyborze usługodawcy należy zastanowić się nad tym, jaka liczba internautów może korzystać z naszej strony WWW. Jeśli na serwerze chcemy umieścić serwis społecznościowy, którego popularność, jak można przypuszczać, będzie ogromna, to należy rozważyć użycie serwera dedykowanego, który w całości wykorzystywany będzie przez jednego klienta. Jeśli bierzemy pod uwagę stworzenie strony przedsiębiorstwa o zasięgu krajowym, bądź lokalnym, to wybór powinien paść na serwery wirtualne i w zależności od prognozowanego zainteresowania serwisem wybrana zostać powinna zadowalająca oferta.

Tabele poniżej przedstawiają oferty dwóch firm udostępniających wirtualne serwery WWW wraz z rocznym abonamentem. W tabeli pierwszej znajduje się oferta najpopularniejszej na polskim rynku firmy Home.pl, zajmującej się serwerami stron WWW. Tabela druga przedstawia natomiast ofertę firmy Group5, która jako konkurencja dla Home.pl, świadczy usługi o podobnej jakości, jest jednak firmą mniej popularną.

 Tabela Oferta serwera WWW firmy Home.pl

HOME.PL

Pojemność konta

50 GB

Roczny pakiet transferu

12 000 GB

Bazy MySQL

50

Obsługiwane technologie

PHP4/5, Perl, Python

Cena netto/rok

300 zł

Źródło: Internet: www.home.pl.

Tabela Oferta serwera WWW firmy group5.pl

GROUP5.pl

Pojemność konta

bez limitu

Roczny pakiet transferu

bez limitu

Bazy MySQL

bez limitu

Obsługiwane technologie

PHP4/5, Perl, Python, CGI

Cena netto/rok

191,88 zł

Źródło: Internet: www.group5.pl.

Z przedstawionych powyżej danych wynika, że roczne utrzymanie serwera WWW wiąże się z kosztem minimum 191,88zł netto. Ciekawym faktem jest to, że dużo korzystniejsza jest oferta proponowana przez firmę Group5.pl. Zarazem jest ona tańsza, niż oferta firmy Home.pl. Powyższe propozycje skierowane są do osób, które spodziewają się stosunkowo dużej popularności swojej strony WWW. Oczywiście, istnieją jeszcze tańsze, alternatywne firmy udostępniające miejsce na wirtualnych serwerach WWW i cieszą się one uznaniem wśród klientów. Zwłaszcza tych, którzy w Internecie umieścić chcą stronę o zasięgu lokalnym, z niewielką liczbą potencjalnych osób ją odwiedzających. Przykładową ofertę firmy linuxpl.com przedstawia kolejna tabela.

Tabela  Oferta serwera WWW firmy linuxpl.com

LINUXPL.COM

Pojemność konta

2 GB

Miesięczny pakiet transferu

20 GB

Bazy MySQL

bez limitu

Obsługiwane technologie

PHP4/5, CGI, Python

Cena netto/rok

38 zł

Źródło: Internet: www.linuxpl.com.

W tej ofercie limit pojemności konta oraz maksymalny pakiet transferu jest znacznie mniejszy, niż w poprzednich przypadkach. Wystarcza on jednak na umieszczenie na tym serwerze strony WWW wraz ze sklepem internetowym, który będzie sprawnie działał nawet przy kilkuset unikalnych odwiedzinach dziennie. W wypadku przedsiębiorstw, które w Sieci umieścić chcą serwis, który osiągnąć może ogromną popularność wskazane jest skorzystanie z możliwości wykupu serwerów dedykowanych. Zapewniają one stabilne działanie strony przy jednoczesnym używaniu jej przez wiele osób. Korzystanie z tego typu usług wiąże się jednak z dużo wyższym kosztem, który zależny jest od konfiguracji technicznej wybranego serwera. Przykład konfiguracji serwera dedykowanego wraz z jego miesięcznym abonamentem oferowanego przez firmę Home.pl zamieszczony jest w tabeli.

Tabela  Konfiguracja dedykowanego serwera WWW w firmie Home.pl

HOME.PL

Procesor

8-Core AMD Opteron

Pamięć RAM

4GB ECC DDR3

Dysk twardy

2 x 500 GB SATA

Miesięczny pakiet ruchu

500GB

Abonament miesięczny

750 zł

Źródło: Internet: www.home.pl.

Konfiguracja przedstawiona w powyższej tabeli dotyczy bardzo szybkiego i stabilnego komputera o pojemnym dysku twardym. Jak widać cena takiego rozwiązania jest ponad dwa razy wyższa, niż  w przypadku wyboru serwera wirtualnego.

Koszt utrzymania domeny internetowej

Kolejnym kosztem związanym z utrzymaniem strony WWW w Internecie jest utrzymanie i opłacenie domeny internetowej, czyli adresu internetowego, pod którym znajduje się dana strona WWW. W tabeli poniżej umieszczone zostało porównanie ofert dwóch firm oferujących możliwość rejestracji  najpopularniejszego rodzaju domen „.pl” oraz „.com.pl”.

Tabela Ceny rejestracji i przedłużenia ważności domen

Domenomania.pl

Domeny.pl

Rodzaj domeny

Cena pierwszej rejestracji

Przedłużenie ważności domeny

Rodzaj domeny

Cena pierwszej rejestracji

Przedłużenie ważności domeny

.pl

0,10 zł

95 zł

.pl

9,90 zł

99,99 zł

.com.pl

0,10zł

75 zł

.com.pl

6,90 zł

74,99 zł

Źródło: Internet: www.domeny.pl,  www.domenomania.pl.

Jak widać usługodawcy oferujący sprzedaż domen zachęcają potencjalnych klientów do wykupu domeny poprzez obniżenie kosztu pierwszego rocznego abonamentu, podnosząc jednocześnie abonamenty w kolejnych latach, za przedłużenie ważności domeny. Cena jaką należy zapłacić w pierwszym roku po umieszczeniu strony internetowej w Sieci jest więc dużo niższa od tej, którą trzeba będzie płacić w latach następnych. Ceny proponowane przez firmy umożliwiające zakup domen są do siebie zbliżone , wszystkie na pierwszy rzut oka wydają się atrakcyjne. Należy jednak zwrócić uwagę właśnie na koszt przedłużenia ważności domeny, ponieważ na tym usługodawcy starają się najwięcej zarobić. Duża konkurencja na rynku domen doprowadziła do tego, że wszystkie firmy oferują swoje usługi w podobnych cenach, bowiem zbyt wyśrubowana cena rejestracji domen mogłaby wykluczyć daną firmę z rynku.