Wiele osób zastanawia się nad tym jak długo pozycjonować trzeba stronę internetową. Osoby te często głowią się również nad tym, która pozycja w Google jest wystarczająca. Dziś spróbuję odpowiedzieć na to właśnie pytanie. A nie będzie łatwo, ponieważ….

… wiadomo, że zdecydowanie najlepszą pozycją w naturalnych wynikach wyświetlanych przez wyszukiwarkę Google jest pozycja numer jeden. Według moich badań mając stronę na tej pozycji można liczyć na to, że blisko 40% osób wpisujących w wyszukiwarce jakiekolwiek zapytanie kliknie właśnie w stronę znajdującą się w TOP 1. Każda kolejna pozycja na pierwszej stronie wyników wyszukiwań ma gorsze statystyki, a o tych stronach, które wyświetlają się na drugiej stronie, to prawdę mówiąc nie ma po co wspominać.

Fakty są jednak takie, że ludzie są leniwi. A wyszukiwarka Google dobrze o tym wie, dlatego też w górnych rejonach wyników wyszukiwania wyświetla swoje płatne reklamy AdWords. A z czym wiąże się to lenistwo? A z tym, że ludziom zwyczajnie czasem nie chce się nawet przesunąć myszką w dół ekranu i najczęściej klikają jedynie w te wyniki wyszukiwań, które na starcie widoczne są na monitorze. A jak widać na poniższym screenie, jeśli chodzi o naturalne wyniki wyszukiwań, często są to strony jedynie na pozycjach od 1 do 4.

Wyniki wyszukiwań

I to na tych pozycjach najlepiej się się znaleźć, później klikalność w linki jest już o wiele niższa.

Trzeba jednak pamiętać, że w Polsce bardzo spora część internautów korzysta z dodatków do przeglądarek, które blokują wyświetlające się reklamy. Dzięki temu na ekranie pojawia się wtedy więcej naturalnych wyników – 6-7.

Tak czy inaczej pozycjonując swoją stworzoną stronę internetową mierzyć musisz najlepiej w TOP 3 :-).