Systemy wymiany linków są internetowymi aplikacjami pozwalającymi na uproszczenie oraz zorganizowanie wymiany odsyłaczy. Zasada tego typu systemów jest niezwykle prosta i w zasadzie ogranicza się jedynie do tego, że internauta chętny do przystąpienie do systemu wymiany linków na własnej stronie zainstalować musi specjalny skrypt, który odpowiedzialny będzie za wyświetlanie na niej odsyłaczy do innych stron.

Systemy Wymiany Linków

W zamian za to internauta zarejestrowany w systemie wymiany linków otrzymuje na swoje konto w programie partnerskim punkty, które wykorzystać może na wyświetlanie swoich tekstów reklamowych na stronach innych użytkowników systemu. Warto zauważyć, iż w praktyce wyróżnia się dwa typy systemów wymiany linków, które nazwano stałymi oraz rotacyjnymi.

Systemy stałej wymiany linków charakteryzują się tym, że link jednorazowo dopasowywany jest do konkretnej witryny i wyświetlany jest na niej na stałe, dopóki uczestniczy ona w programie.

Linki rotacyjne natomiast wyróżniają się tym, że na konkretnych stronach wyświetlane są tylko przez określony okres czasu, który obecnie wynosi 24 godziny. Po tym okresie na stronie następuje wymiana linków i wtedy wyświetlane są już kolejne z nich.

Przykładowymi systemami wymiany linków są systemy e-Weblink, Gotlink oraz Statlin. Dwa pierwsze z nich pozwalają na wymianę linków rotacyjnych, natomiast ostatni daje możliwość wymiany linków statycznych.

Warto pamiętać o tym, iż systemy wymiany linków mogą zarówno pomóc przy pozycjonowaniu strony, jak i zaszkodzić. Warto więc zadbać o to, aby korzystały z nich osoby kompetentne. Nieracjonalne korzystanie z tych aplikacji sprawić może, iż wyszukiwarki reklamowaną stronę uznają za mało wartościową i podejrzaną o spam.

Dlatego też z systemów tych należy korzystać z umiarem. Warto zauważyć przy tym, że systemy wymiany linków stałych są o wiele mniej niebezpieczne, niż te rotacyjne – generują one bowiem o wiele mniejszy ruch i jest ich też znacznie mniej.