Podejmując się pozycjonowania strony internetowej powinieneś wiedzieć od czego zacząć, aby cały proces, który masz przed sobą miał ręce i nogi, a mówiąc bardziej oficjalnie, aby był poukładany i skuteczny.

Podstawowym krokiem przed rozpoczęciem pozycjonowania strony internetowej powinno być przeprowadzenie jej audytu, czyli sprawdzianu, który pokazać ma wady strony, jej niedociągnięcia oraz kwestie, które należy poprawić w celu optymalizacji strony. Właśnie optymalizacja strony powinna być kolejnym etapem Twoich działań. Dobrze przygotowana strona łatwiej się pozycjonuje, jest lepiej odbierana przez wyszukiwarki, przez co jest lepiej widoczna.

Posiadając już zoptymalizowaną stronę internetową należy zacząć myśleć o zwiększaniu jej popularności. Tutaj niezwykle ważne jest rozsądne zaplanowanie budowania zaplecza dla pozycjonowanej strony internetowej oraz całego procesu jej linkowania. Należy pamiętać o tym, aby pozyskiwać wartościowe backlinki, które nie zaszkodzą pozycjonowanej stronie. Musisz zastanowić się nad tym, czyli linki pozyskiwać chcesz tylko ze swojego zaplecza, z katalogów stron czy też może z precli. Warto jednak, abyś znalazł takie źródło linków, którego nie wykorzysta nikt inny – wtedy będzie ono na prawdę wartościowe, a Twoja strona zacznie piąć się w wynikach wyszukiwań.