Kolejną bardzo popularną usługą internetową jest poczta elektroniczna – e-mail. Istnieje ona od samego początku funkcjonowania Internetu, a jej nieustanny rozwój doprowadził do tego, że jest jednym z najważniejszych zastosowań Internetu, z którego korzystają praktycznie wszyscy użytkownicy Sieci.

Zadanie poczty elektronicznej

Podstawowym zadaniem poczty elektronicznej jest szybkie, proste w dystrybucji i tanie przesyłanie wiadomości tekstowych między użytkownikami Sieci. Wiadomości te mogą być odbierane i odczytywane wielokrotnie w dowolnym czasie. Wraz z rozwojem Internetu i jego wpływem na społeczeństwo, poczta elektroniczna rozwinęła swoje podstawowe zastosowanie. Obecnie w wiadomościach elektronicznych zawarte mogą być różnego rodzaju obiekty graficzne, filmy wideo, dźwięki, dokumenty lub też hiperłącza odsyłające do różnych miejsc w sieci Internet.

Z możliwości tych chętnie korzystają przedsiębiorcy, którzy często komunikują się z klientami za pomocą tejże usługi, udzielając klientom niezbędnych informacji lub przesyłając swoje oferty. Warto jednak zastanowić się nad tym, jak od strony technicznej wygląda funkcjonowanie usługi poczty elektronicznej. Oczywiście pierwszym warunkiem wysłania wiadomości e-mail jest posiadanie konta poczty elektronicznej.

Najprościej mówiąc, na system internetowej poczty elektronicznej składają się: agent użytkownika, serwer poczty i protokół SMTP. Agent użytkownika odpowiada za odczytywanie, przekazywanie, zapisywanie i tworzenie wiadomości. Wiadomość stworzona przez agenta użytkownika wysyłającego wiadomość zostaje przekazana do jego serwera poczty, który umieszcza ją w kolejce wiadomości wychodzących.

Na tym etapie wiadomość oczekuje na moment, w którym odbiorca wiadomości zdecyduje się na jej odebranie i przeczytanie. Wtedy agent użytkownika odbierającego wiadomość pobiera ją z serwera poczty, na którym dany użytkownik ma konto pocztowe. Wszystkie te operacje wykonywane są dzięki protokołowi SMTP przesyłającemu wiadomości między serwerami poczty nadawców i odbiorców. Protokół SMTP składa się z klienta funkcjonującego na serwerze poczty nadawcy i serwera działającego na serwerze poczty adresata. W swoim działaniu wykorzystuje on usługę niezawodnego transferu danych oferowaną przez protokół TCP.