Często, a zwłaszcza w przypadku stron internetowych statycznych, dochodzi do sytuacji, w której nasza strona internerowa widoczna jest pod dwoma adresami. Są nimi wersje adresu strony z www oraz bez www przed nazwą domeny.

Jako przykład podać możemy tu serwis internetowy Wiedzomaniak, który akurat posiada odpowiednie przekierowanie z WWW na bez WWW. Wyszukiwarka Google widzi stronę pod dwoma adresami, co może doprowadzić do tego, że zaindeksuje w swojej bazie obie wersje strony, przez co automatycznie zduplikujemy sobie treść.

Jak zrobić przekierowanie z WWW na bez WWW?

Aby uniknąć tego typu problemu należy zadbać o to, aby ustawić odpowiednie przekierowanie, które automatycznie będzie zmieniać adres strony z www na ten bez www. Metoda jest bardzo prosta. Wystarczy edytować plik htaccess i po komendzie:  RewriteEngine on, dodać poniższe linie kodu:

[message type=”info”]
RewriteCond %{HTTP_HOST} !^adresstrony.pl [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://adresstrony.pl%{REQUEST_URI} [R=301,L]
[/message]

Po wykonaniu tego zabiegu należy zapisać plik htaccess i sprawdzić jak funkcjonuje przekierowanie. Nie zapomnij przy tym wyczyścić pamięci podręcznej przeglądarki, na przykład Firefox lubi nie załapać nowych ustawień :-).