Trzymacie WordPressa na serwerze, który skonfigurowany jest w ten sposób, że uniemożliwia on automatyczną aktualizację WordPressa? A może zaktualizowaliście skrypt tego systemu CMS i nowa wersja się Wam nie spodobała przez co chcecie wrócić do poprzedniej? Świetnie, dziś bowiem przekażemy Wam informacje odnośnie tego jak ręcznie zaktualizować WordPressa lub też jak przywrócić w ten sposób jego poprzednią wersję! Jedyne co będzie Ci potrzebne to: chwila czasu, nowa wersja WordPressa, dostęp do phpmyadmin i do serwera FTP. Zacznijmy po kolei.

Zrób kopię bezpieczeństwa

Zanim zaczniesz aktualizować WordPress metodą manualną zabezpiecz się i zrób kopie bezpieczeństwa zarówno plików znajdujących się na serwerze, jak i bazy danych. Potrzebny będzie Ci do tego dostęp do FTPa i do phpymyadmin. Jeśli jesteś hardkorem, to punkt ten możesz ominąć.

Pobierz najnowszą wersję WordPress i zacznij aktualizację

Kolejnym krokiem będzie już pobranie bieżącej wersji WordPressa. Zrobisz to tutaj: https://pl.wordpress.org. Plik musisz rozpakować na swoim dysku i przygotować się do tego, że część z jego zawartości wrzucisz za chwilę na swój serwer. Przed tym jednak pamietaj o tym, aby wyłączyć wszystkie wtyczki w WordPressie. Nastepnie z katalogu ze swoją domeną usunąć musisz foldery wp-includes i wp-admin. Następnie na serwer wgrać musisz nową wersję WordPressa. Pamiętaj przy tym, aby w procesie tym pominąć katalog wp-content i ewnetualny pli wp-config.php, tych plików zastępować nie możesz. Resztę zwyczanie nadpisujesz.

Po podmianie plików musisz tylko zalogować się na swoją stronę internetową. W czasie aktualizacji powinno Cię z niej wylogowąć. Następnie możesz uruchomić wszystkie wtyczki i sprawdzić czy aby na pewno zgodne są z nową wersją WordPressa.