W ostatnich latach ogromne zainteresowanie wśród użytkowników Internetu wzbudziła telefonia internetowa VoIP. Usługa ta umożliwia przesyłanie dźwięków, a co za tym idzie przeprowadzanie rozmów na odległość, za pomocą łączy internetowych lub sieci wykorzystujących protokoły IP. Usługa VoIP popularnie nazywana jest telefonią internetową. Schemat konfiguracji urządzeń umożliwiających korzystanie z usługi VoIP przedstawiony jest na rysunku.

Jak działą VoIP

Korzystanie z usługi VoIP możliwe jest dzięki połączeniu internetowemu oraz odpowiedniej konfiguracji adaptera VoIP, który umożliwia wykonywanie połączeń telefonicznych przy pomocy podłączonego do niej tradycyjnego aparatu telefonicznego. Współcześnie coraz więcej przedsiębiorstw oraz użytkowników indywidualnych decyduje się na korzystanie z tej usługi. Przewaga telefonii internetowej nad telefonią stacjonarną stale rośnie.

Jakość połączeń VoIP

W przeszłości narzekano na jakość usługi VoIP. Problemy te spowodowane były opóźnieniami i zakłóceniami na linii internetowej, jednak wraz z rozwojem Internetu problem ten zniknął. Aktualnie o wiele łatwiej uzyskać jest dostęp do szerokopasmowego Internetu, który gwarantuje sprawne korzystanie z telefonii internetowej o wysokiej jakości. Wzrostowi liczby użytkowników usługi telefonii internetowej towarzyszył wzrost ilości jej dostawców. Obecnie wiele firm: operatorzy telefonii stacjonarnej i komórkowej, telewizji kablowej, dostawcy Internetu, oferuje usługi VoIP.

Dzięki tak rozległej konkurencji ogromną korzyść uzyskują klienci, którym kolejne, pojawiające się na rynku firmy przedstawiają coraz to nowe oferty, z coraz niższymi kosztami połączeń, często nawet oferując darmowe połączenia wewnątrz sieci.

Wady telefonii VoIP

Telefonia internetowa ma jednak też swoje wady, które pokrywają się z niebezpieczeństwami, które niesie ze sobą Internet. Użytkownicy telefonii internetowej atakowani są przez telefoniczny spam, który doczekał się już swojej nazwy: split. Dużą wadą jest też możliwość podsłuchiwania rozmów telefonicznych przez Internet poprzez przechwytywanie pakietów. Jednak nieustannie, wraz z rozwojem techniki, powstają urządzenia i programy VoIP, których funkcje w coraz większym stopniu zabezpieczają użytkowników przed takim zagrożeniem. Wady telefonii VoIP nie hamują jej rozwoju, obecnie stanowi ona już konkurencję nie tylko dla telefonii stacjonarnej, ale i komórkowej.