Wiele osób zainteresowanych rozpoczęciem swoich działań w Internecie powstrzymuje się przed tym z uwagi na lęk związany z wysokim kosztem prowadzenia bloga. Druga część z nich decyduje się na prowadzenie bloga w darmowej subdomenie, co jednak nie do końca jest przez nas popierane. Dziś obu tym grupom odbiorców chcemy przedstawić informacje związane z kosztem prowadzenia własnego bloga, na własnym serwerze i z własną domeną. Uwierzcie, że koszt ten jest nikły, a zdecydowanie warto się na niego zdecydować, o ile rzecz jasna chce się owego bloga prowadzić.

Jakie są koszty przy prowadzeniu bloga?

Jak już zdażyliśmy wcześniej zauważyć prowadzenie bloga na własnej domenie wiąże się właśnie z: rejestracją domeny i późniejszym jej utrzymaniem, zakupem serwera i ewnetualnym pozycjonowaniem bloga.

Jeśli chodzi o kwestię związaną z rejestracją domeny, to szaleństwa tutaj nie ma. Domenę .pl zarejestrujesz bez większego problemu w cenie około 12zł, jej przedłużenie kosztować będzie koło 50zł. Jeśli z kolei chodzi o serwer, to póki Twój blog nie będzie wyjątkowo popularny, to śmiało trzymać możesz go na serwerze współdzielonym, którego koszt to maksimum 50zł rocznie.

Drugą grupą kosztów związanych z prowadzeniem bloga to te, które przeznaczane są na jego promocje. Na początku śmiało możesz pozycjonować bloga samodzielnie promując go wśród swoich znajomych czy też po prostu udzielając się na innych blogach zostawiając tam namiary na swoją stronę internetową 🙂 Jeśli zdecydujesz się na profesjonalne pozycjonowanie bloga, to porozmawiać będziesz musiał z agencją, która to już indywidualnie to dla Ciebie wyceni.

Największy koszt to Twój czas i Twoja praca

Pamiętaj drogi internauto, że zdecydowanie największym kosztem związanym z prowadzeniem strony internetowej czy bloga jest Twój poświęcony na to czas i Twoja praca. Musisz mieć sporo zapału, samozaparcia i wiele pomysłów na to, aby bloga prowadzić regularnie i systematycznie uzupełniać go w nowe treści. Jeśli tego Ci zabraknie, to nie pomoże Ci nawet góra pieniędzy, no chyba, że wydasz je na zakup treści, ale czy wtedy to będzie Twój blog?

Możesz zlecić utrzymanie bloga specjalistom

Jeżeli nie chcesz mieć na głowie kwestii związanych z pamiętaniem o opłaceniu domeny czy serwera, to śmiało możesz zlecić to agencji, która wszystkim będzie się opiekowała, a Tobie tylko raz w roku podeśle fakturkę. Tu koszt utrzymania bloga zależał będzie od jego popularności. U nas oferujemy takie usługi od 200zł netto rocznie 🙂

Jest jeszcze opcja polegająca na tym, aby zlecić zewnętrznej firmie usługę prowadzenia bloga. Wówczas to ta właśnie firma zajmować musi się poszukiwaniem pomysłów na wpisy, musi je przygotowywać i publikować. Jeśli taka opcja by Cię interesowała, to musisz liczyć się z nieco większym kosztem, o ile rzecz jasna chcesz, aby Twój blog był porządny. Przy założeniu, że firmie takiej zlecisz przygotowanie około 6 artykułów miesięcznie, to koszt prowadzenia bloga wynieść może około 150zł za miesiąc. Zainteresowany? Napisz do nas 🙂