Kolejnym ciekawym projektem funkcjonującym jako system zarządzania treścią jest aplikacja Joomla!. Podobnie jak wcześniej opisywany system WordPress, Joomla! również działa na licencji Open Source, dzięki czemu każdy korzystać może z niej za darmo. System ten również napisany jest w języku PHP.

W odróżnieniu do wcześniej omawianego projektu Joomla! wykorzystywana jest częściej przy tworzeniu dużych serwisów internetowych oraz witryn promujących firmy i przedsiębiorstwa. System ten posiada wiele ciekawych funkcji pozwalających na budowę bogatych serwisów internetowych. Stale jest on rozwijany oraz dostosowywany do potrzeb osób z niego korzystających. Wiąże się to z powstawaniem nowych modułów, dzięki którym budować można różnego rodzaju portale internetowe oparte o system CMS Joomla!

Ciekawostką potwierdzającą fakt, że system ten jest stale rozwijany może być tłumaczenie nazwy tego systemu CMS, która w języku Swahili oznacza: „razem”. Rysunek poniżej przedstawia logo aplikacji Joomla!.

Joomla - system CMS

Historia systemu CMS Joomla!

Początek projektu, z którego korzystać możemy obecnie, związany był z zamknięciem działań związanych z tworzeniem systemu Mambo również będącego systemem CMS. W roku 2005 zespół programistów pracujących nad rozwojem tego projektu zrezygnował z dalszej współpracy z właścicielem nazwy – firmą Miro. Zdecydowali oni o kontynuacji swojej pracy oraz stworzeniu nowego systemu CMS działającego pod nazwą Joomla!

Pierwsze wydanie systemu Joomla! miało miejsce właśnie w 2005 roku, kiedy na rynku pojawiła się wersja systemu Joomla! oznaczona symbolem 1.0. Była ona w pełni kompatybilna z modułami oraz dodatkami, z których korzystali wcześniejsi użytkownicy systemu Mambo. Kolejne wersje, które regularnie pojawiają się do chwili obecnej przestały być kompatybilne ze swoimi poprzednikami. Wiązało się to ze zmianą struktury baz danych oraz zmian w kodzie, które usprawniały działanie systemu oraz zwiększały jego możliwości.

Aktualna wersja Joomli, którą pobrać można ze strony internetowej jej twórcy oznaczona jest symbolem 1.7.3, a jej wydanie miało miejsce 14 listopada 2011 roku. Każda kolejna wersja udostępniana przez programistów odpowiedzialnych za tworzenie oprogramowania Joomla! spełnia wszelkie wymagania dotyczące standardów tworzenia stron internetowych, dzięki czemu projekty realizowany przy pomocy tego oprogramowania przyjazne są dla użytkowników oraz dla przeglądarek i wyszukiwarek internetowych.